به گزارش غلات نیوز، دکتر کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در گفتگو با ایانا، توسعه ماشین آلات کشاورزی را یکی از مهم ترین نهاده های مؤثر در افزایش امنیت غذایی و محرومیت زدایی و کاهش فقر اعلام کرد. وی در این گفتگو ضمن اینکه از تولید، ساخت و تأمین ادوات و ماشین آلات کشاورزی به عنوان یکی از زیربناهای ایجاد امنیت غذایی نام برد، از بی توجهی وزارت صنعت، معدن و تجارت به فعالان این صنف انتقاد کرد و گفت: اگرچه در تولید این ادوات، امنیت غذایی کشور نهفته است، اما متاسفانه حوزه صنعت، پذیرایی این گروه از فعالان نیست.

وی خاطر نشان کرد که مسئولین وزارت صنعت، اهمیتی را که نسبت به خودرو و صنایع دیگر قائلند، در عرصه ماشین آلات کشاورزی قائل نیستند و جایگاه ماشین آلات کشاورزی در عرضه صنعت هنوز شناخته شده نیست.

به گفته وی، از آنجا که فعالان این عرصه به طور مستقیم با کم درآمد ترین اقشار جامعه در ارتباط بوده و در پایداری کشاورزی و جامعه روستایی بسیار مؤثر هستند، باید اهمیت بیشتری را برای آن ها قائل شد و مسئولین نسبت به حل مشکلات این گروه از صنعتگران بکوشند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سالانه بیش از دوهزار میلیارد تومان نیاز تسهیلاتی در حوزه مکانیزاسیون وجود دارد، عنوان کرد: طی چهار سال اخیر، به‌طور متوسط، بیش از سه‌هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین‌های کشاورزی به کشاورزان داده شده که با آورده شخصی و خریدهای نقدی، این مبلغ به بیش از پنج‌هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ بنابراین سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این مدت، در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
عباسی ادامه داد: در سال جاری بیش از دو میلیون و 200 هزار هکتار به سطح کشت مکانیزه گندم افزوده شده که این عدد برای برنج به حدود 300 هزار هکتار می‌رسد.

لازم به ذکر است در بحث مکانیزاسیون گندم، با توجه به تلفات قابل ملاحظه کمباین های قدیمی و فرسوده در برداشت گندم، استفاده از دروگرهای گندم در اقصی نقاط ایران قابل مشاهده است.

 وی در پایان تأکید کرد: همچنین بیش از 70 هزار دستگاه تراکتور به عرصه مزارع وارد شده که امید می‌رود این روند در سال آینده رشدی قابل توجه داشته باشد.