دومین نشست کمیته فنی مکانیزاسیون باغبانی استان خراسان روز 12 اردیبهشت ماه 1396 در شهر مشهد، با حضور شرکت سبزکوش نگین و شرکت سبزپوشش به عنوان نماینده انحصاری این شرکت در استان خراسان رضوی برگزار شد و به اشتراک نقطه نظرات کارشناسان و مدیران ذی ربط برگزار شد.

 آنچه به عنوان دغدغه مشترک مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی استان می توان به آن اشاره نمود، پایین بودن درجه مکانیزاسیون باغات در سطح استانی و کشوری و در نتیجه کاهش بهره وری نیروی کاری و کیفیت محصولات باغی می باشد. درجه مکانیزاسیون 6/0 در سطح باغات استان، به عنوان آماری نگران کننده، عامل اصلی برگزاری این هم اندیشی بود.

در این نشست، به بررسی خلاءهای موجود در این زمینه و راه حل های ممکن پرداخته شد. وجود دستگاه های شاخه خردکن با ظرفیت های متنوع، تراکتورهای باغی با توان زیر ha45، دستگاه های هرس، سامانه های ضد تگرگ، سمپاش های توربولاینر و میکرونر و شیکرهای پرتابل و... از ضروریات ناوگان مکانیزاسیون باغات در استان بوده، اما عدم وجود خدمات پس از فروش برای ارائه هر یک از ادوات فوق، صدمات جبران ناپذیری را می تواند به پروسه توسعه مکانیزاسیون باغبانی وارد آورد.

در توضیح ماشین آلات مورد نیاز، با اشاره به سطح زیر کشت گسترده باغهای پسته و انگور در استان و بیان عوامل فاصله بین درختان و نوع پایه درخت، به عنوان عوامل محدود کننده توسعه مکانیزاسیون باغات، از وجود تراکتورهایی با ارتفاع کم، شعاع گردش کوچک و قابلیت کارکرد در هر دوجهت رو به عقب و جلو استقبال شد.

پس از ارائه سخنان کارشناسان پیرامون معضلات موجود و نیاز های استان در زمینه مکانیزاسیون باغات استان، جناب آقای مهندس میری، مدیریت عامل شرکت سبزکوش نگین، در اظهارات خود به بیان راه حل های رفع معضلات پرداختند. وی در ابتدای سخنان خود، توسل به سیره ائمه اطهار در تجارت سالم را از ضروریات فعالیت در فضای آلوده تجاری امروز کشور دانستند و پدیده شوم تقلب در ارائه کالا به مصرف کننده با نام و برند کالای اصلی را به عنوان شاهد این ادعا مطرح نمودند. همچنین با اشاره به سابقه چند دهه ای پربار شرکت سبزکوش نگین در ارائه ماشین آلات کشاورزی، باغبانی و فضای سبز، اصالت تأمین کننده را از یکی از پیش فرض های حمایتی سازمان ها و نهادهای تصمیم گیر اعلام نموده و خود را از سردمداران مبارزه با تقلب در تأمین کالای کشاورزی معرفی نمودند.

همچنین در ادامه با معرفی محصولاتی نظیر تراکتور باغی Cobram 40AR، شاخه خردکن SKN bio 90، انواع تراکتورهای دوچرخ BCS، دستگاه های تولیدی شرکت از جمله چمن زن GOLF، سمپاش SKN7000 و.... ضمن آنکه راه حل رفع خلاهای مکانیزاسیون باغات استان را مطرح نمودند، توجه به کاهش قیمت تمام شده کالا با استفاده از ظرفیت های موجود به شرط حفظ کیفیت به عنوان حق مسلم مشتری را از یکی مهم ترین اصول کار برند SKN عنوان نمودند.

وی در خاتمه سخنان خود به هدفمندی یارانه های اختصاص یافته به ماشین آلات کشاورزی بسیار تأکید نموده و بیان کرد، مسئولین باید توجه داشته باشند آنچه در ازای پرداخت یارانه به کشاورزان و باغداران محترم معرفی می نمایند، علاوه بر اصالت، دارای خدمات پس از فروش و کیفیت مناسب باشد و دستگاهی در شأن کشاورز به ایشان معرفی نمایند.