سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در تازه ترین گزارش 3 ماهه خود اعلام کرد، بر اساس پیش بینی های نیمه دوم سال 2017 منتهی به ماه ژوئن، 13.5 میلیون تن تولید گندم را در پایان این سال برای ایران تخمین زد و از ثبات در تولید گندم این کشور خبر داد. بر اساس گزارش فائو، وضعیت مناسب آب و هوایی ایران در سال جدید، ایران را به یکی از تولیدکنندگان مطرح گندم در منطقه پس از ترکیه تبدیل نموده است. 

با تولید 13.5 میلیون تنی گندم در سال 2017، ایران به رقمی برابر با 25% میانگین گندم برداشت شده در سال های اخیر دست یافته است و تمامی دست اندرکاران از جمله تولیدکنندگان و تأمین کنندگان ادوات برداشت گندم نظیر دروگر و...، سیلوداران، بورس کالای کشاورزی، خریداران سلف و جهاد کشاورزی و... باید آمادگی این افزایش تولید را داشته باشند تا با مشکلاتی از قبیل عدم وجود ماشین آلات مناسب، عدم وجود بازار مناسب، قیمت گذاری نادرست، پرداخت های دیر هنگام و... مواجه نشویم. 

در این گزارش، از افزایش 100 هزار تنی تولید برنج نسبت به سال 2016 نیز اشاره شده است. به طور کلی فائو پیش بینی می کند ایران با افزایش 200 هزار تنی غلات در سال 2017 نسبت به سال 2016، امسال بتواند به رقم 20.1 میلیون تن تولید غلات در کشور دست پیدا کند.