نکات مهم در کاشت و نگهداری چمن

نمودار رشد فصلی چمن

60 درصد رشد هوایی چمن تنها در 6 هفته  از فصل بهار صورت می‌گیرد. اجرای صحیح عملیات‌های پرورش چمن در این دوره اهمیت به سزایی دارد.

 

ارتفاع برش چمن

ارتفاع برش یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در عملیات چمن‌زنی است. زمانی که به طور مرتب چمن‌ها در یک ارتفاع یکسان کوتاه شده و سطح چمن به طور یک دست نگه داشته می‌شود، منظره‌ی چمن کاری شده زیباتر به نظر می‌رسد. متاسفانه به نظر عموم چمن کوتاه منظره بهتری در مقایسه با چمن بلند دارد. اما در واقعیت، فارغ از بلندی یا کوتاهی ارتفاع چمن، سطح چمن کاری شده یکدست زیبا تر از سطح غیر یکدست است. هرگز بیش از یک سوم ارتفاع چمن را کوتاه نکنید.  برای مثال اگر قد چمن 10 سانتی‌متر است می‌توانید 5/2 سانتی‌متر آن را کوتاه کنید. کوتاه کردن چمن تا ارتفاعی مناسب برای حفظ سلامت و زیبایی چمن اهمیت به سزایی دارد. اگر چمن بیش از حد کوتاه شود سیستم ریشه‌ای آن کم عمق خواهد شد، تراکم چمن کم شده و اغلب استفاده از آفت کش‌ها ضرورت می‌یابد.

 

الگوی کوتاه کردن چمن

کوتاه کردن چمن به صورت دوره‌ای در زمان‌های نزدیک به هم و در جهت ثابت، به عبارت دیگر در یک الگوی ثابت، می‌تواند سبب خوابیدگی چمن در همان جهت شود. با تغییر جهت یا همان تغییر الگوی کوتاه کردن چمن در هر هفته، رشد عمودی چمن تقویت می‌شود و احتمال افتادگی و خوابیدگی چمن در یک جهت را کاهش می‌دهد. به علاوه تغییر الگوی کوتاه کردن چمن، مسیر عبور چرخ‌های چمن‌زن را نیز تغییر می‌دهد که می‌تواند خرابی‌های بیش از حد و شیارهای ناشی از تردد چرخ روی چمن را کاهش دهد.

 

تنک شدن و تاس شدن[1] چمن

زمانی که چمن بیش از اندازه کوتاه شود، منجر به پدیده تنک شدن و تاس شدن خواهد شد. تاسی چمن می‌تواند در اثر کانال‌های زمینی نامنظم، ایجاد کاه پوش بیش از حد، کوتاه کردن نامنظم چمن و یا تنظیم ناصحیح چمن‌زن باشد. چمن تاس شده معمولا به رنگ قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد و خشک می‌شود، چرا که تمام تاج چمن از بین رفته و حتی خاک قابل مشاهده خواهد بود. چمن تاس شده ظاهر بد شکلی در فضای سبز به وجود می‌آورد.

 

چمن بریده شده و عملیات مالچینگ

تکه‌های چمن بریده شده به عنوان مالچ روی چمن ریخته می‌شوند. چمن‌های بریده شده سریعا تجزیه شده و منبع قابل توجهی از مواد مغذی بازیافتی و مواد آلی و ارگانیک برای چمن خواهند بود. در این شرایط مواد غذایی مورد نیاز چمن به تدریج در اختیار آن قرار می‌گیرد و رشد مدام چمن را بهبود می‌بخشد. از سوی دیگر، مقدار مصرف کودهای نیتروژن را کاهش می‌دهد البته خرده‌های چمن نمی‌تواند نیاز کودی چمن‌ها را به طور کامل تامین کند.

 

کاه پوش[2]

ایده‌ی استفاده از چمن بریده شده به عنوان کود سبز برای تقویت چمن ممکن است سبب ایجاد کاه پوش در فضای چمن کاری شده شود که مورد پسند نیست. کاه پوش در واقع همان بقایای ساقه و ریشه‌های خشک شده، مرده و قهوه‌ای رنگی چمن است. کاه پوش زیاد مانع از نفوذ آب و هوا در مجاور ریشه‌های چمن می‌شود.  جمعیتی سلامت از میکروارگانیسم‌ها و کرم‌های خاکی در خاک می‌توانند از کاه پوش چمن تغذیه کنند. خرده‌های چمن بریده شده به سرعت تجزیه می‌شوند و مشوق کرم‌های خاکی و میکروارگانیسم‌های مفید هستند که چمن و خاک را در سلامت کامل حفظ کنند. تنک کردن و هوادهی چمن به وسیله‌ی دستگاه‌های تنک کن چمن و دستگاه هواده چمن بهترین روش‌های مبارزه با کاه پوش چمن هستند.

 

اولین و آخرین چمن زنی در فصل

گاهی اوقات اولین و آخرین عملیات چمن‌زنی در فصل رشد، متفاوت از دیگر دفعات چمن‌زنی در سال است. در بهار، کمی بیشتر از حد معمول چمن را کوتاه کنید تا چمن و علف‌های مرده را نیز بردارید. این اقدام علاوه بر پیشگیری از ایجاد کاه‌پوش برای هوادهی و سلامت چمن هم بسیار مفید است. مراقب باشید که چمن را تنک و تاس نکنید. زمانی که چمن فعالیت رشدی خود را شروع می‌کند، مراحل بعدی چمن‌زنی را در ارتفاع معمول و مناسب انجام دهید. آخرین عملیات چمن‌زنی بهتر است در همان ارتفاع معمول و همیشگی اجرا شود، به طوری که نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند، چرا که با این ارتفاع وارد دوره خواب زمستانی خواهد شد.

 

سایر توصیه‌های چمن زنی

قانون کوتاه کردن چمن به میزان یک سوم قد چمن را هرگز فراموش نکنید. اگر قد چمن 15 سانتی‌متر است و باید به ارتفاع 5 سانتی‌متری برسد، در اولین اجرای عملیات چمن‌زنی فقط باید یک سوم ارتفاع چمن یعنی 5 سانتی‌متر از چمن را کوتاه کنید. چند روز بعد، بار دیگر برای کوتاه کردن چمن اقدام کنید و این بار هم قانون یک سوم ارتفاع چمن را اجرا نمایید. این الگوی کوتاه کردن باید تا زمانی که به ارتفاع مورد نظر برای چمن برسید به همین ترتیب ادامه یابد.

تیغه چمن‌زن همیشه تیز باشد و در زمانی که چمن خشک است برای عملیات چمن‌زنی اقدام کنید. قبل از هر بار استفاده از دستگاه چمن‌زن، از تیز بودن تیغه و تنظیم بودن دستگاه اطمینان پیدا کنید. به طور تقریبی هر 6 تا 8 هفته یکبار تیغه‌های چمن‌زن را تیز نمایید. یک تیغه کند به جای برش چمن و علف سبب پارگی و له شدن گیاهان می‌شود که نتیجه آن به وجود آمدن منظره‌ای زشت و خشک شده از چمن‌ها است.

 [1] scalping

[2] thatch