خردکن

یکی از ادوات مورد نیاز در کشاورزی خرد کن ها یا چاپر ها هستند. قدمت این ماشین ها به حدود سال 1950 بر می گردد. به طور معمول تا قبل از سال 1950 از خردکنهای تیغه - برشی استفاده می شده است اما به دلیل ارزان تر بودن خردکنهای چکشی نسبت به خردکنهای تیغه- برشی، این خرد کن ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

قسمت اصلی این خردکنها یک روتور است که بر روی آن چکش یا چاقوهایی قرار می گیرند که این چاقوها حالت ارتعاشی و انعطاف پذیر داشته و در صورت برخورد با یک جسم سخت خارجی منحرف شده و از آسیب زیاد به چاقوها جلوگیری می کند. سه تا چهار ردیف چاقو بر روی روتور قرار می گیرند که با سرعتی حدود 1600 دور در دقیقه چرخش می کنند. این تیغه ها به واسطه ی ضربه ای که بر روی ساقه ی گیاه وارد می کنند عمل برش را انجام می دهند.

chopper blade + تیغه برشی چاپر

پس از برش و جمع آوری علوفه توسط چاقوها، علوفه به هلیسی که یک محور حلزونی شکل با شعاع دایره های یکسان است، منتقل می شود و از آن جا وارد قسمت دیگری می شوند که دارای تیغه و پروانه هایی می باشند که عمل باد زدن را انجام می دهند و با این کار علوفه را به تریلی منتقل می کند. بادبزن ها همانند تیغه طراحی شده اند تا با این کار عمل خرد شدن نیز در این مرحله صورت گیرد تا با این عمل، علوفه بیشتر خرد شود و این کار باعث سهولت در جابه جایی و سیلو کردن علوفه می گردد.

طول مواد خرد شده در خردکنهای چکشی از 2 سانتیمتر تا 9 سانتیمتر و گاهی اوقات در حدود 15 سانتیمتر و یا قطعات بلندی که عملا قطع نشده اند تغییر می کند و به طول محصول، رابطه ی بین محصول و جهت حرکت و نسبت چرخش گردنده به سرعت پیشروی خردکن بستگی دارد. از آنجا که طول برش متغیر است معمولا مواد خرد شده توسط خردکنهای چکشی، کمتر مناسب سیلو شدن در سیلوهای برجی هستند. در صورتی که محصول در این سیلوها سیلو شوند، مشکلات جدی برای تخلیه ی مواد به وسیله ی تخلیه کن ها و یا دست وجود خواهد داشت و جابه جایی مواد سیلو شده به وسیله ی نقاله مشکل خواهد بود.

forage hammer crusher +خرد کن چکشی علوفه

اصولا علوفه ی خرد شده توسط این ماشین به صورت تازه مورد مصرف قرار می گیرد. مواد خرد شده به وسیله ی خردکنهای چکشی معمولا به مصرف تغذیه ی تازه روزانه و تهیه ی بستر می رسد. قسمت بادبزن و پشتی خردکنهای چکشی را می توان باز نمود تا مواد بریده شده بر روی زمین بریزند. این کار زمانی که بخواهیم بقایای ساقه ی گیاهان زراعی پس از برداشت محصول به عنوان کود به زمین اضافه گردد، بسیار کاربرد دارد و معمول می باشد. تنظیمات و بعضی از مسائلی که در هنگام کار با خرکنهای چکشی پیش می آید:

در تنظیم خردکنهای چکشی، تنظیم گردنده از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر در هنگام کار در ماشین لرزش به وجود آید باید دستگاه را خاموش کرده و بررسی های لازم صورت گیرد که عموما به علت آسیب دیدن چاقوها این مشکل بروز می کند. باید توجه شود که اگر یک چاقو در خردکن چکشی تعویض شد، متعاقب آن، چاقویی که با چاقوی آسیب دیده 180 درجه فاصله دارد نیز باید تعویض گردد تا تعادل لازم برقرار شود. در غیر این صورت ماشین آسیب می بیند.

هیچ گاه با بروز لرزش در ماشین به کار ادامه ندهید چو در این صورت علاوه بر کاهش میزان بازدهی دستگاه، به علت لرزش حاصله، فرسایش قطعات و الزامات را شاهد خواهید بود که این کار عمر دستگاه را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

خردکنهای چکشی از نوع کششی هستند که به مالبند تراکتور متصل می شوند و توسط تراکتور کشیده می شوند. دارای دو چرخ در عقب هستند که ارتفاع آن ها را تنظیم می کند. این نوع خردکن ها محور تواندهی گرد هستند. عرض برش در این نوع خردکنها 1 تا 8/1 متر است. جهت تنظیم ارتفاع برش تیغه ها می توان با بالا یا پایین بردن قسمت انتهایی خردکن ارتفاع تیغه های برش را تنظیم نمود.

خردکن‌ها متناسب با نوع ماده‌ای که باید خرد شوند تنوع زیادی دارند اما مکانیزم های کاری آنها کمابیش مشابه است. در بخش کشاورزی خرد کردن علوفه بای تهیه خوراک دام و در باغبانی خرد کردن سرشاخه‌ها و برگ درختان عمده فعالیت‌های مرتبط با دستگاه‌های خرد را تشکیل میدهند.